Avrupa

MAVİ, BEYAZ, KIRMIZI çizgili bayrağıyla ÖZGÜRLÜK, EŞİTLİK ve KARDEŞLIK mottosunu ülkesinin kurucu prensibi ilan eden Fransa, dünya kültür, medeniyet ve siyasi tarihinde nev-i şahsına münhasır bir yere sahiptir. AŞIKLARIN ŞEHRI PARIS, DÜNYANIN BIR NUMARALI BALAYI DESTINASYONU VE EN ÖNEMLI TURISTIK ADRESLERINDEN BIRIDIR.

Edebiyatın, sinemanın, resmin kısacası sanatın her alanında her dönem söz sahibi olmuş Fransa, Avrupa’nın en çalkantılı siyasi olaylarında da önemli bir aktör olarak yer almıştır.

İNSANLARININ KIBRI VE KENDI DILLERINDEN BAŞKA DIL KONUŞMAMA EĞILIMLERI, kritik önemdeki savaşlarda büyük yenilgiler alan ordusu dünya çapında bir kinaye unsuru olsa da, UNESCO tarafından kültür mirası olarak tescillenmiş zenginlikleri açısından Avrupa’nın üçüncü ülkesi olan Fransa, EYFEL KULESI, Versay Sarayı, Katedrali, BORDEAUX’daki şarap bağları, NAPOLYON’u, MARIE ANTOINET’iyle yılda 83 milyon yabancı turisti kendine çeken bir mıknatıstır.

BAŞKENTI PARIS OLAN FRANSA’DA ANA KARADAKI 12 BÖLGE VE KORSIKA ADASI’NDAN OLUŞAN TOPLAM 13 BÖLGESI VARDIR. Beş adet bölge de deniz aşırı uzaklıkta olup Fransa’ya bağlı olan topraklar için ayrılmıştır. Kısa zaman önce 27’den 18’e indirilen bu bölgelerden altı tanesinin isimleri konulmuştur:

Alsace-Champagne-Ardenne-Loraine, Aquitaine-Limousin-Poitou-Charantes, Auvergne-Rhone-Alpes, Bourgogne-Franche-Comte, Languedoc-Roussillon-Midi-Pyrenees, Nord-Pas-de-Calais-Picardie.

Kalan bölgeler de Ekim 2016 tarihine kadar isimlerini seçeceklerdir. En büyük şehirleri arasında MARSILYA, LYON, NICE, NANTES, STRASBOURG, MONTPEILLER, BORDO, NIMES, AIX-EN-PROVANCE, ROUEN ve TOULOUSE vardır.

Genel Bilgiler
Başkent : Paris
Konuşulan Diller : Fransızca, İngilizce
Vize : Gerekli (Schengen)
Para Birimi : Euro
Yüzölçümü (km2) : 643.801 km2

DEMIR Çağı’nda Keltlerin yerleşmesiyle tarih sahnesine çıkan Fransız toprakları MÖ.51 yılında Kutsal Roma İmparatorluğu’nun hâkimiyetine girmiştir. Barbar kavim saldırıları sırasında Frenk kavminin eline geçen topraklarda, Frenkler tarafından FRANSIZ KRALLIĞI kuruldu. Ortaçağın sonlarında, İngilizlere karşı sürdürülen Yüzyıl Savaşları’nın galibi olarak, Avrupa çapında etkinliğini arttıran FRANSA merkezi mutlak monarşi yapısını da güçlendirmiştir.

16. YÜZYILIN MEZHEP SAVAŞLARINDAN OLUMSUZ ETKILENEN FRANSA’NIN POLITIK, KÜLTÜREL VE ASKERI ANLAMDA CIDDI BIR HÂKIM GÜÇ OLMASI ISE 14. LOUIS ZAMANINA DENK DÜŞER. 1789 yılında gerçekleşen FRANSIZ DEVRIMI ile yıkılan krallık, cumhuriyet rejimini benimseyerek dünyanın ilk cumhuriyetlerinden biri olmuştur. NAPOLYON, yönetime geldikten sonra cumhuriyeti kaldırıp kendini Fransız İmparatoru ilan etmiştir.

UZUN SÜREN NAPOLYON SAVAŞLARI’NDAN SONRA KRALLIK YENIDEN MUTLAKI MONARŞIYE, 1830 YILINDA DA ANAYASASI OLAN BIR MEŞRUTI MONARŞIYE EVRILDIKTEN SONRA BENZERI BIR SÜRECI SONRAKI DÖNEMDE YINE YAŞAYAN FRANSA EN SON, 1870 YILINDA ÜÇÜNCÜ KEZ CUMHURIYET OLMUŞTUR.