Balkanlar

Estonya, Letonya ve Litvanya
Baltık ülkeleri Baltık Denizi çevresinde bulunur ve Avrupa’nın kuzeyinde yer alır. Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla kurulmuşlardır. Temelde Estonya, Letonya ve Litvanya olmak üzere 3 devletten oluşur.

Danimarka, Norveç ve İzlanda’nın Baltık denizine kıyısı olmamasına rağmen bu konseye üye oldukları için bu ülkeler arasında anılırlar. Tüm bu siyasi adlandırmaları ve sınıflandırmaları bir kenara bırakmak gerekirse kültürel ve coğrafi bağlılıklar göz önüne alındığında Baltık ülkeleri Estonya, Letonya ve Litvanya’dır.

Bu üç ülke tarihleri boyunca çeşitli baskılara maruz kalsalar da kendilerine özgü özel bir kültürel mirası gelecek nesillere devretmeyi başarmışlardır. Ülkelerin kültürü Alman ve Rus etkisi altında okunduğunda daha anlamlı sonuçlara ulaşılabilir. Özellikle Litvanya özelinde ciddi bir Polonya etkisinden de söz edebiliriz.

Baltık ülkeleri için turizm vazgeçilmez bir gelir kaynağı olarak görülür. Sahip oldukları doğal ve tarihi güzellikler sayesinde önde gelen turizm destinasyonları arasında bu üç ülkeyi de sayabiliriz. Estonya 1500 civarında ada ve adacığa sahiptir ve mutlaka görülmesi gereken sahil şeridiyle turistlerin gözde tatil yörelerinden biri olarak anılabilir. Litvanya sahip olduğu onlarca doğal güzellikle dikkatlerden kaçmayacak ciddi bir turizm ülkesidir. “Baltık Riviera’ sının” beyaz kum plajları, sahil şeridinde yürüyüşünüze eşlik eden çam ağaçları bu ülkenin sizi büyülemesi için yeterli olacaktır. Yıllar boyunca Avrupa tarafından önemsenmeyen bu bölge şimdi turizm sayesinde birçok anamda yaralarını sarmış, sesini dünyaya duyurmaya başlamıştır.

Genel Bilgiler
Ülkeler : Estonya, Letonya ve Litvanya
Vize : Gerekli (Çok girişli Schengen)
Yüzölçümü (mi2) : 67.574 mi²
Nüfus : 6,195 milyon (2015)